Zadamy Wam teraz jedno, proste pytanie – czy jesteście w 100% zadowoleni z domu, w którym mieszkacie/mieszkaliście z rodzicami? Najserdeczniejsze gratulacje, jeśli odpowiecie na nie twierdząco.

Gdy nasi rodzice czy dziadkowie budowali domy jednorodzinne okoliczności były zupełnie inne niż dzisiaj. Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że bardziej od posiadanych pieniędzy liczyły się… znajomości. Załatwienie materiału budowlanego wcale nie było rzeczą prostą, a ekipa budowlana nader często składała się ze szwagra, brata, kuzyna i kilku sąsiadów. Budowano też możliwie jak najbliżej domu swoich rodziców, tam gdzie posiadano kawałek własnej ziemi (różnego ukształtowania, jakości i stanu hydrologicznego). A w takiej sytuacji może się okazać, że budowa stanu surowego zgodnie z rzemiosłem jest bardzo trudna. Efekt? Wiecznie podtapiane na wiosnę (i nie tylko) piwnice, powracający grzyb, krzywe ściany itp. Znacie to ? No właśnie. Aby dziś tego uniknąć, trzeba pamiętać o kilku kluczowych zagadnieniach.

Wybierz zaufaną firmę

W zależności od tego czy chcemy zbudować dom według własnego projektu, czy może marzy nam się już kupno domu pod klucz, musimy podjąć pierwszą poważną decyzję – czy zatrudniamy firmę ogólnobudowlaną czy może firmę deweloperską. I nie radzimy tego robić na oślep. Przydatne mogą się okazać rekomendacje od znajomych, ale jeśli w ostatnim czasie nikt z nich nie korzystał z pomocy tego typu przedsiębiorców, należałoby poszukać opinii wśród okolicznych mieszkańców lub w Sieci. W tym celu warto postawić na znaną w regionie, renomowaną firmę. Jeśli akurat potrzebujecie rzetelnej firmy budowlanej z Białegostoku, wszystkimi powyższymi kwestiami może się zająć ekipa Koniecko Development. Wykona dla Was dopasowany do Waszych potrzeb kosztorys budowlany, a także zapewni kompleksową obsługę inwestycji (wraz z nadzorem).

Nie oszczędzaj na fundamentach

domy jednorodzinne BiałystokKiedy już wybierzemy odpowiednią firmę, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów związanych z samą budową domu. Na początek to, co jest absolutna podstawą – fundamenty. Przy czym fundamenty rozumiemy tutaj nieco szerzej – jako całość działań związanych nie tylko z ich wybudowaniem, ale także zabezpieczeniem. Co prawda profesjonalna ekipa budowlana będzie wiedziała jak najlepiej poradzić sobie z tymi kwestiami, ale zawsze warto na ten temat więcej niż mniej.

Chcielibyśmy również zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni drenaż i hydroizolazję budynku. Tak naprawdę bez względu na to czy działka, na której budujemy dom jednorodzinny jest terenem mniej czy bardziej podmokłym, zawsze warto zainwestować w odpowiednie systemy odwadniające (nie tylko dom, ale i cały ogród). Dzięki temu z przyszłości zminimalizujemy ryzyko zalania fundamentów i występowania grzyba, a w skrajnym przypadku osłabienia struktury ścian i fundamentów.

Zatem jeśli marzysz o swoim idealnym domu, najpierw zdecyduj kto Ci go wybuduje, oraz dopilnuj odpowiedniego postawienia i zabezpieczenia jego fundamentów. A o kilku innych, ważnych kwestiach w tym temacie przestrzeżemy Was w kolejnej części.