W pierwszej części naszego poradnika pisaliśmy, czemu warto się pochylić nad znalezieniem profesjonalnej ekipy budowlanej oraz dlaczego już na etapie budowy stanu surowego domu należy pomyśleć o odpowiednim drenażu i hydroizolacji fundamentów. Tym razem zdradzimy Wam kilka wskazówek na temat odpowiedniego planowania dodatkowych pomieszczeń oraz budowy domu energooszczędnego.

Dom to nie tylko pokój z kuchnią

Brzmi jak tytuł romantycznej ballady? Być może. Ale nam nie chodzi o to, że dom oprócz ścian tworzą także ludzie go zamieszkujący (choć to oczywiście prawda), ale o to, że często zapominamy o odpowiednim zaplanowaniu budowy dodatkowych pomieszczeń, które znacząco ułatwią nam życie.

ekipa budowlana BiałystokNa przykład garaż. Jeśli wychowaliśmy się w mieście i parkowaliśmy na chodniku przed kamienicą lub na parkingu przed blokiem, możemy początkowo bagatelizować jego funkcje. Poza argumentami oczywistymi (samochód posłuży nam dłużej, jeśli będziemy go regularnie garażować – zwłaszcza zimą) chodzi jeszcze o fakt, że garaż często pełni rolę schowka na sprzęt, który używamy stosunkowo rzadko (np. sprzęt turystyczny, wózek, rower, narty itp.). Jeśli zrezygnujemy z budowy garażu na rzecz dużo mniej kosztownej wiaty, należy zastanowić się nad osobnym pomieszczeniem na te właśnie przedmioty. I jeszcze jedna uwaga – na wszelki wypadek należy rozważyć budowę garażu na dwa samochody – tak na przyszłość. Zwłaszcza, jeśli mieszkamy poza miastem.

Ale pomieszczeń, o których należy pomyśleć podczas budowy domu jednorodzinnego jest więcej. Na przykład kotłownia. Nie ma wątpliwości – mimo, że to pomieszczenie często jest wykańczane mniej starannie niż inne, to właśnie ono nierzadko spędza nam sen z powiek. Spory ból głowy towarzyszy wyborowi odpowiedniego kotła grzewczego i możliwie jak najbardziej efektywnej instalacji CO. Nie wolno zapomnieć o pokryciu podłogi materiałem niepalnym oraz lokalizacji samej kotłowni blisko wejścia (co ułatwi rozładunek węgla,drzewa czy innego opału).

Jedna praktyczna uwaga – gdy korzystamy z kotła z otwarta komorą spalania to niezbyt dobrym pomysłem jest zrobienie jednego pomieszczenia na kotłownię, suszarnię i pralnię. Wilgoć i detergenty mogą spowodować spadek wydajności urządzenia, a nawet jego niszczenie.

Pozostałymi pomieszczeniami, jakie należy wziąć pod uwagę podczas budowy domu są: schowki gospodarcze (czasem najbardziej przydatne są te naprawdę małe, ukryte w niezwykłych miejscach, np. pod schodami), spiżarnia (najlepiej blisko kuchni, a już idealnie, gdyby była też zlokalizowana blisko wejścia do domu – powinna być wentylowana i raczej mało oświetlona) oraz pomieszczenie na sprzęt gospodarczy. Choć to ostatnie może stanowić osobny budynek.

A może jednak dom energooszczędny?

Budowa domu energooszczędnego to bardzo szeroki temat, który śmiało może stanowić osobny artykuł. Tutaj jednak chcielibyśmy wam udzielić kilku praktycznych wskazówek na co powinniśmy zwrócić uwagę na etapie planowania budowy domu energooszczędnego.

firma budowlana BiałystokJak łatwo się domyślić, dobrze zaprojektowany dom energooszczędny nie powinien być zbyt duży. Tym bardziej, jeśli planujemy budowę obiektu na dwie lub trzy osoby. Istotnym czynnikiem decydującym o ostatecznym kształcie inwestycji jest tzw. ciepło bytowe wytwarzane przez ludzi np. podczas prania, gotowania czy korzystania z innych urządzeń elektrycznych. Dlatego jeśli nasz dom ma osiągnąć status energooszczędnego, to zbudujmy go w taki sposób, by wygodnie pomieścił określoną liczbę osób, ale by nie posiadał zbyt dużo zbędnej powierzchni, która tylko „zabierze” nam wygenerowaną energię.

Zabierają ją również poszczególne urządzenia – zadbajmy o to, by sprzęty w naszym domu,  również spełniały normy oszczędzania energii. W kwestii budowy domu ma to o tyle duże znaczenie, że trzeba dla nich wszystkich znaleźć odpowiednie miejsce w zaprojektowanych pomieszczeniach.

Energooszczędności należy jednak szukać już wcześniej – nawet na etapie wyboru działki. Każdy, kto interesował się tym tematem wie, że przesunięcie osi budynku o 30 stopni względem stron świata jest znanym zabiegiem energooszczędnym, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że znaczenie może mieć także teren wokół domu – ukształtowanie terenu, jego nachylenie, a nawet okalające działkę drzewa.

Jak łatwo się domyślić, takie wymagania może spełnić jedynie projekt wykonany na indywidualne zamówienie. Dlatego tak istotne jest zatrudnienie ekipy budowlanej, która oprócz zwykłej budowy domu jednorodzinnego, zapewni również kompleksową obsługę inwestycji, od etapu projektowego, po budowę domu pod klucz.